Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμμετοχή των μαθητών της Ε΄ και Στ΄ τάξης στην 4η Ελληνογαλλική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Εβδομάδα

Ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων που θα διεξαχθούν φέτος στο Παρίσι, το Τμήμα Εκπαιδευτικής Συνεργασίας του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος σε συνεργασία με την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή, την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία και τη Γαλλική Ολυμπιακή Ακαδημία, διοργάνωσε την 4η Ελληνογαλλική Ολυμπιακή και Παραολυμπιακή Εβδομάδα. Στα πλαίσια αυτής της διοργάνωσης τη Δευτέρα 5 Φεβρουαρίου με πρωτοβουλία της εκπαιδευτικού γαλλικής γλώσσας κας Δήμητρας Καζαντζή οι μαθητές της Ε΄ τάξης συνάντησαν διαδικτυακά τον Γιάννη Κωστάκη, Παραολυμπιονίκη κολύμβησης, και οι μαθητές της Στ΄ τάξης τον Eric Dargent, πρωταθλητή Γαλλίας στην παραολυμπιακή σανίδα. Οι δύο αυτοί αθλητές μοιράστηκαν με τους μαθητές το πάθος τους για τον αθλητισμό και το υγρό στοιχείο, μίλησαν για τις αξίες και τα οφέλη του αθλητισμού στον άνθρωπο και τους ευαισθητοποίησαν σε θέματα αναπηρίας. Τους μίλησαν για την υπομονή, την επιμονή και την πειθαρχία που υπέδειξαν μετά τα ατυχήματά τους, ώστε να διεκδικήσουν και πάλι διακρίσεις στα αθλήματά τους. Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από το γεγονός ότι η αναπηρία των δύο αθλητών δε στάθηκε εμπόδιο να συνεχίσουν τη ζωή τους και τον πρωταθλητισμό, και αποκόμισαν πολλά και πολύτιμα μηνύματα για τη δική τους ζωή.

Επίσης κατά τη διάρκεια αυτής της συνάντησης που πραγματοποιήθηκε στα γαλλικά και στα ελληνικά με ταυτόχρονη διερμηνεία, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία μέσα από την προβολή σχετικών βίντεο να ταξιδέψουν στην πόλη του φωτός, το Παρίσι, στα αξιοθέατά της, αλλά και στους τόπους που θα διεξαχθούν τα διάφορα αγωνίσματα και πήραν μία γεύση από τον σχεδιασμό της τελετής έναρξης και λήξης των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού τον Ιούλιο του 2024. Τέλος γνώρισαν τα τέσσερα αθλήματα το breakdancing , το σερφ, το skateboard και την αναρρίχηση, που θα περιλαμβάνονται για πρώτη φορά στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία για όλους!